2016 Award Winners

1. TOP RACE EARNER: The Windfields Farm Trophy

SIR DUDDLEY DIGGES (Gio Ponti – My Pal Lana)
Bred by Bernard & Karen McCormack

RESERVE TOP RACE EARNER:

BLURRICANE (Rebellion – Otra Vez)
Bred by Bernard & Karen McCormack


2. TOP 2 YEAR OLD EARNER: The Manistee Farm Trophy

SPRING EDITION (Spring at Last – Juicy Gossip)
Owned by Christine O’Meara et al

RESERVE TOP 2 YEAR OLD EARNER:

MR. HALE (Henny Hughes – Yukon Lady)
Bred by M. E. Kennedy


3. ECTA CLAIMER OF THE YEAR: The Beau Fasa Award

BUTILOVESYABABE (Rebellion – Loose Talk)
Bred by Box Arrow Farm

RESERVE ECTA CLAIMER OF THE YEAR:

CAPE ZAVATA (Cape Town – Set An Example)
Bred by Box Arrow Farm


4. TOP RACE EARNER FORT ERIE RACT TRACK:

TWO BREWS TO GO (Milwaukee Brew – Matching Sox)
Owned and Raced by Nick J. Gonzalez Jr and TishWarwick

RESERVE TOP RACE EARNER FORT ERIE:

ROXY’S VISION (Court Vision – Glitter Rox)
Bred and owned by Ellie Boje Farm

5. CHAMPION DRESSAGE HORSE: The Paddocks Plus Trophy

KING STAG (Running Stag – Bermuda Bride)
Owned by Ruth Allum and ridden by Taya Davison

6. CHAMPION HUNTER: The Bradford Trophy

LAKESIDE RETREAT (Purge – Eastside Ballad)
Owned and ridden by Emily Fisher

7. CHAMPION EVENT HORSE: The Oakhurst Farm Trophy

KING STAG (Running Stag – Bermuda Bride)
Owned by Ruth Allum, ridden by Taya Davison

RESERVE CHAMPION EVENT HORSE:

STORM LIGHT (North Light – Cherry Brandy)
Owned and ridden by Elyse Howat

8. CHAMPION LINE HORSE:

DON’S FOLLY (Tethra – Bold Below)
Owned and shown by Emily Fisher

9. STALLION OF THE YEAR The Longview Farm Trophy

DON’S FOLLY (Tethra – Bold Below)
Owned and shown by Emily Fisher

10. BROODMARE OF THE YEAR: The Lamb Trophy

YMY PAL LANA (Kris S – Palana)
Owned by Bernard & Karen McCormack

11. FOXHUNTER AWARD: The McKibbin Award

PAQUITA (Trajectory – Queen of Wheat)
Owned byMarjolaine Botsford and ridden by Robert Botsford

RESERVE FOXHUNTER AWARD:

HOT SHOT EXPRESS (aka Leroy)
Owned and ridden by Jill Bryant

12 .OWNER/BREEDER OF THE YEAR: The Windsong Memorial Trophy

BERNARD AND KAREN MCCORMACK

13. JUNIOR COMPETITOR OF THE YEAR:

TAYA DAVISON

RESERVE COMPETITOR OF THE YEAR:

JANAN STEWARD